Nagyon sokféle gyanús, piros folt megjelenhet egy kisbaba popsiján, vannak, amelyek maguktól elmúlnak és vannak, amelyek ott maradnak, terjednek, és egyre rosszabbnak tűnnek. Ebből az egyik legkellemetlenebb a gomba, amely nagyon makacs fertőzés – de szerencsére a megfelelő kezeléssel eltüntethető.
Hogy néz ki a gombás fertőzés?
Ha piros (nem feltétlenül égővörös, lehet, hogy csak rózsaszín!) foltot látsz a babán, vizsgáld meg alaposabban: a hámló szél gombára utalhat, főleg, ha a folt 24-48 óra alatt sem múlik el a szokásos popsikrémetek mellett. Elsősorban ott keresd, ahol összeérnek a bőrfelületek – popsinál, combhajlatban, hurkákban. Ha gombára gyanakszol, vidd el orvoshoz a kicsit, és ha biztos a diagnózis, kezdd el kezelni a fertőzést. Elsősorban a gyermekorvosod tanácsaira hallgass (ha megbízol benne), de ezek remélhetőleg összecsengenek majd azzal, amit az alábbiakban összegyűjtöttem.
Mi okozza a gombás fertőzést?
Több oka lehet a gomba megjelenésének, ezek közül a leggyakoribbak a meleg, az antibiotikum (vagy bármi, ami legyengíti a kicsi immunrendszerét) és bizonyos esetekben az eldobós pelus, amely kiváló “melegágya” a gombák szaporodásának! (Hiszen a gombák a nyirkos, langymeleg helyeket kedvelik, és egy pisis műanyag pelus tökéletes ennek megteremtésében.)
Megvan a diagnózis: ez gomba. Mi a teendő?
Legelőször is: a legfontosabb az ok megszüntetése, vagyis a baba kezelése. Az orvos minden bizonnyal ír fel valamilyen krémet (Canestent vagy gyógyszertári kevertet), ezt használd a recept előírásainak megfelelően. A gomba makacs dolog, nem érdemes házi szerekkel kísérletezni.
Ezt követően döntsd el, szeretnél-e eldobósra váltani, vagy marad a pici mosiban? Az eldobós pelust ugyan egyszerűbb csak kidobni használat után, ugyanakkor könnyebben befülled benne a baba bőre, és szó szerint igazi “melegágya” a gombák szaporodásának. Szóval legyen nyugodtan mosható pelenkában a baba, csak figyelj oda az alábbiakra:
- mint minden krémezés esetén: használj kakifogót, amely megvédi a pelust,
- cseréld akár a szokásosnál is gyakrabban a pelenkát, ne legyen sokáig pisiben a baba (én 1-2 óránkénti cserét javaslok kivételesen – ez csak átmeneti időszak, de gyorsabban múlik így a fertőzés),
- ha tudsz, betét helyett használj tetrapelust, az 90 fokon is mosható (és most érdemes is magas hőmérsékleten tisztítani a pelenkákat, ld. később),
- ha megoldható, legyen sokat pelus nélkül, “szellőztesd”, napoztasd a popsit is,
- és ne kapjon a baba kefirt. Furán hangzik, de akárcsak a női fertőzések esetén, itt is ellenjavallt a kefir (a kefirgombák miatt) – viszont a joghurt segít a flóra visszaállításában, így azt szabad.
Hogyan kezeld a pelusokat?
Miután a babádért mindent megtettél, érdemes a pelusokra is figyelmet fordítanod. Ha mosiban jött ki a gomba, a pelusokat egyszer akkor is kezelned kell, ha rögtön eldobósra váltottál. A gombák alapvetően nem szeretik az ecetet, így szóba jöhet egy nagyon tömény ecetes öblítés, de egészen őszintén én ebben az esetben biztosra mennék, és valamilyen bolti fertőtlenítőszerrel kezelném a pelenkákat.
Mit adj a mosáshoz?
A könnyen elérhető fertőtlenítők közül például Sanytol fertőtlenítő mosószeradalékot tudsz használni – erről olvastam a legkevesebb rosszat (a dm sajátmárkás esetében sajnos láttam már pár nagyon-nagyon csúnya reakciót érzékenyebb bőrű babák esetében, így én ezt nem javasolnám, de ha nálatok egyébként van ilyen és nem okoz gondot, akkor ez is jó). Az adagolása a csomagolás szerinti.
Hány fokon és hogyan kell mosni?
A pelenkák által bírt legmagasabb hőfokot válaszd, de legalább 60 fokos programra tedd be őket, és a Sanytol miatt érdemes 1-2 extra öblítést is utána beiktatni, mert nagyon jellegzetes a szaga.
Amennyiben van a készletben, érdemes 90 fokon mosható tetrapelusra váltani (ideiglenesen), azt lehet a legeslegjobban fertőtleníteni.
“Azt hallottam, teafa olajjal és grapefruitmag cseppel is lehet fertőtleníteni… ez igaz?”
Ezek a szerek valóban rendelkeznek némi fertőtlenítő hatással, de az a néhány csepp, ami az öblítőtartályba kerül, nagyon kevés ahhoz, hogy bármit is érjen a gomba ellen. (Nagyjából egy üvegnyi grapefruitmag csepp már talán hatékony lenne, de annyit senki sem önt a mosógépbe.)
“Olvastam, hogy a nap is fertőtlenít!”
Valamennyit valóban, így jót tesz a pelusoknak, ha ki tudod tenni őket a napra, de ezt inkább kiegészítő kezelésként alkalmazd valamilyen más, mosógépes vagy áztatós fertőtlenítés mellé.
Mennyi idő alatt számíthatok javulásra? Meddig kell fertőtlenítgetni a pelusokat?
Néhány naptól akár pár hétig is elhúzódhat a fertőzés, attól függően, mennyire későn vetted észre, mennyire sikerült alaposan fertőtleníteni a pelusokat, stb. Miután a baba tünetmentes, még legalább 1-2 hétig tartsd a fertőtlenítő rutint, hogy biztosan ne térjen vissza a fertőzés.
1 thought on “Gombás fertőzés kisbabáknál – mit tegyen a mosis anyuka?”