A legtöbb pelenka előbb-utóbb foltos lesz. Ez alól szinte alig van kivétel, hiszen még a rendszeresen, mindig ugyanakkor kakiló kisbabáknál is előfordulhat, hogy a fogzás vagy egy új étel bevezetése felborítja a rutint, és olyankor is kakil, amikor nem várjuk. (Ha várjuk, könnyebb rá olyan pelust adni, amit szeretünk tisztítani, de hát…) Sokan éppen a folttisztítás és a kaki súrolás miatt ódzkodnak a mosható pelenkázástól, pedig a megfelelő eszközökkel (marhaepe szappan, perkarbi, stb.) egyáltalán nem bonyolult tisztán tartani a pelusokat.
Éppen a foltok elkerülhetetlensége miatt én szeretem gyakorlatiasan és kellően lazán megközelíteni ezt a kérdést, és nem aggódni túl sokat, hiszen a pelenka van azért, hogy minket szolgáljon, és nem fordítva. Ennek ellenére van két alap eszköz, amelynek szerintem minden mosipelusozó család eszköztárában ott a helye – ezeket szeretném most bemutatni.
Marhaepe szappan
Mire jó?
- Gyümölcs foltok,
- kaki foltok,
- zsíros foltok,
- vér foltok,
- tinta foltok eltávolítására.
A legolcsóbb folteltávolító eszköz a mosis eszköztárban a marhaepe szappan. A halványsárga, nem kifejezetten kellemes illatú szappantömb hatékonyan távolítja el a zsíros foltokat, de a gyümölcs- tinta- és vérfoltokat is kiveszi a textíliákból, így érdemes egyet a pelus öblítő helyszín közelében tartani. Miután sima vízzel eltávolítottuk a kaki nagyját, a foltot alaposan be kell dörzsölni, és meleg vízzel kiöblíteni. Ha ennyi nem elég, nyugodtan rajta hagyhatjuk a peluson akár pár órára is, nem tesz kárt az anyagban. Epeszappannal a pelenka minden része kezelhető.
A babaruhákat, előkéket is tudjuk vele folttalanítani, így nem mosipelusozó anyukáknak is érdemes beszerezni.
Hol szerezhető be?
A drogériákban (dm, Müller, Rossmann) és a reform boltokban általában kapható. Tapasztalat, hogy az eladók sokszor nem ismerik ezt a terméket, így ha marhaepe szappanként nem rémlik nekik, gall szappan vagy Gall Seife néven érdemes kutakodni egy kicsit. (A Gall itt az epét jelenti.) Általában a mosószereknél, dm-ben és Rossmannban a fehérítők és színfogó kendők környékén, bioboltokban a mosószóda mellett érdemes keresni. A Klar’s marhaepe szappant a Bolyhoskán is megvehetted régebben, most pedig egy újabb, nagyobb és kedvezőbb árú változata, a Senseco marhaepe szappan érhető el nálunk.
Ha nagyon érzékeny a kezed, azt javaslom, hordj gumikesztyűt a használata közben, mert nekem például télen sokszor jobban kiszárad, ha marhaepe szappannal foltmentesítek. Viszont ha nagyon szétszedi a kezed, talán legjobb, ha egyáltalán nem használod – nem ér annyit a foltmentes pelus – írok majd egy bejegyzést a napoztatás áldásos hatásairól is 🙂
Mivel egyre többen keresnek vegán alternatívát, így mindenképp szerettem volna megemlíteni a Puppi mosószappan pelyhet is, amely teljesen növényi alapú. Mivel ez pehely formátumú, így érdemes melegvízzel megpuhítva, kicsit feloldva a foltba dörzsölni.
Nátrium perkarbonát
Mire jó?
- Gyümölcs foltok,
- makacs szennyeződések,
- beleszáradt foltok eltávolítására;
- fehérítésre.
A nátrium-perkarbonát, más néven foltsó vagy folttisztító só egy aktív oxigénes fehérítő vegyület, amely kézmeleg (langyos) vízben fejti ki leginkább a hatását. Makacs foltok és penész esetén (erről külön is írok majd) sikerrel alkalmazható, de fehérítő hatása miatt a megszürkült betétekkel is csodát tesz, ha néhány órára beáztatjuk őket, valamint az ammóniamentesítésnek is ez az egyik alapeszköze.
Mivel ez az epeszappannál sokkal erősebb vegyszer, így kimarhatja a textilt, éppen ezért nagyon töményen, közvetlenül a foltra téve csak indokolt esetben alkalmazzuk, ha lehet, inkább áztató vizet készítsünk belőle.
A PUL külsők esetén különösen oda kell figyelni, mert a maró hatása miatt könnyen kilyukaszthatja őket. (Ezért is tesszük a PUL külsőket az ammóniamentesítő áztatáshoz a folyamat legvégén.)
A nátrium-perkarbonát a MioFresh/Nappy Fresh fertőtlenítők fő összetevője is.
Önmagában a mosáshoz adagolva segít fehéren tartani a pelenkákat – egy evőkanálnyit érdemes a mosáshoz tenni (fehér ruhákhoz is mehet, nem csak pelusokhoz!). Fontos: én már többször is belefutottam abba, hogy a perkarbitól úgy felhabzott a mosás, hogy leállt a mosógép, és csak hosszas huza-vona, vízleeresztés és egyéb szórakoztató kapcsolgatások után volt hajlandó befejezni a mosást és kiengedni az ajtózárat, hogy visszakaphassam a pelusokat… Már 2 evőkanál is sok lehet, főleg 60 fokos víz esetén, így bánj csínján vele 🙂
Babaruhák tisztítására, felnőtteknél a sárgás dezodor-foltok eltávolítására szőnyegtisztításra is használható. Színes ruháknál érdemes óvatosan adagolni, mert fehérítő hatása miatt kifakíthatja az anyagot.
Hol szerezhető be?
Folttisztító só néven a Herbaházban (a nagyon aranyos mosómami márkájú), online rendelve a Zöldboltból és egyéb netes bioboltokból rendelhető. A pelenkás csoportokban sokszor van közös rendelés, illetve néhányan 20-25 kg-os kiszerelésben veszik, és kedvező áron osztogatják el, így ha éppen vásárolni szeretnénk, érdemes körbekérdezni, hátha jobb áron is hozzájuthatunk. Figyeljünk arra, hogy a drogériákban kapható aktív oxigénes fehérítő néha nem tiszta nátrium-perkarbonát, így az nem helyettesíti a perkarbit, kivéve ha a címkén az összetevő 100% nátrium perkarbonát.
Ami még jól jöhet
Kakifogó papír
Nem vegyszer, de mindenképp érdemes a pelenkát kakifogó papírral (amely lehet bolti, vagy kimosott popsitörlő is) védeni. Egyrészt mert így a kaki egy részét közvetlenül lehúzhatjuk a WC-n, vagy kidobhatjuk a kukába, másrészt pedig mert megakadályozza, hogy a szennyeződés nagyon beleivódjon az anyagba.
Bizonyos esetekben még nagyobb, szilárdabbat kakiló gyerekeknél is érdemes lehet néha akár duplázni a kakifogót, főleg ha sejtjük, mikor kakil, vagy ha olyan ételt evett (répa, cékla, sütőtök, szeder), ami jobban befogja a pelenkát. (Van ilyenből is mosható!)
Napfény
A nap UV sugarai természetes fehérítő, fertőtlenítő, folteltávolító hatással bírnak, így amikor csak lehetőségünk van, teregessünk odakinn. A betéteket, tetrákat, belsőket érheti közvetlen napfény, kifejezetten jót tesz nekik. A PUL külsőkkel bánjunk óvatosabban, mivel esetükben a direkt napfény hosszú távon repedezést okozhat.
Végezetül két gondolat: Egyrészt érdemes minden foltot rögtön kezelni, mert frissen könnyebben kijönnek, mint később, amikor már volt idejük mélyebben az anyag szálai közé beszívódniuk. Másrészt, ha megtettünk mindent, és a folt még mindig ott van, ne feledjük: ez inkább csak esztétikai probléma, a pelenka higiénikus, tiszta voltát nem befolyásolja, így nekünk sem érdemes túl sokat aggódni miatta.
A sorozat következő részében a komolyabb folteltávolítókról és az igazán makacs foltokról lesz szó.
1 thought on “Folttisztítás 1: marhaepe szappan és nátrium perkarbonát, a mindennapi eszközök”